Lidská biofílie v pracovním prostředí

Biofílie je naše vrozená touha udržet si spojení s přírodou. Tuto tendenci můžeme v posledních letech sledovat jak v interiérovém designu, kdy se například dbá na stále větší přístup přírodního světla, tak v samotné architektuře. Dřevo je v tomto směru nejideálnějším pomocníkem.

V minulých letech veřejný prostor zaplavila řada studií, které rozebírali vliv přírodních prvků na lidskou pracovní produktivitu a dobré rozpoložení. Některé z nich říkají, že s větším počtem přírodních prvků:

  • V kancelářích může vyrůst produktivita až o 8 % a tzv. well-being se zvýšit o 13 %
  • Na školách a univerzitách roste efektivita učení a může se redukovat vliv ADHD
  • V nemocnicích dochází k rychlejší po operační léčbě
  • V obchodech se zvyšuje zájem nakupujících a jsou schopni utratit až o 12 % více

Zelená architektura také více zhodnocuje cenu domu. Naopak nedostatek zeleně, přírodního světla a výhledu do okolí může být negativní vliv na naše aktuální uspokojení.

Dřevo v kancelářích

V Austrálii zkoumali, jak na pracovníky působí přiznané dřevo. A může se jednat o podlahy, dveře, rolety či stoly. Ukázalo se, že v „dřevěnějším“ prostředí se lidé cítí daleko lépe, zvyšuje se jejich spokojenost a sebevědomí, snižuje se stres a v mysli převažují pozitivní myšlenky. To vše má za následek efektivnější produktivitu.

Zdroj obrázku: https://bit.ly/3KaBuZN

Proč neodhalit celou konstrukci?

Pokud dřevěné prvky takhle pomáhají dobrému pracovnímu prostředí, tak proč neoblíknout do dřeva rovnou celý prostor. Ve státech, kde se dřevostavbám daří, již rostou velké kancelářské prostory z CLT panelů a dalších systémů. Pro svou univerzalitu se často kombinují s jinými materiály. Díky tomu lze stavět architektonické skvosty větších rozměrů

Více o studii: https://bit.ly/3KaBuZN