Konstruktionsvollholz vs. Brettschichtholz. Tak zní originální název dvou základních typů hranolů. Do českých podmínek jsme si je zkrátili na známé zkratky KVH a BSH. Obě varianty se v posledních letech těší značné popularitě, a to nejen z hlediska své funkčnosti. Současné trendy v interiérovém designu milují přiznané dřevo.
Oba typy hranolů jsou průmyslově vyráběny a speciálně určeny pro konstrukce náročnějších staveb. Liší se však v provedení. KVH jsou tvořeny jedním kusem dřeva, BSH se naopak skládá z několika lepených lamel, které se spojují melaminovou pryskyřicí. Tento postup z BSH hranolů vytváří opravdu spolehlivé pomocníky. Nehrozí k jejich pokroucení a nejsme nikterak omezení v celkovém rozměru. Navíc jsou velmi pevné, proto se využívají u opravdu namáhaných konstrukcí. Jejich cena je však vyšší a doba dodání opravdu dlouhá.
Na standardní střechy a pergoly jsou ideálnější KVH hranoly. Poměr cena/kvalita/výkon je opravdu příznivý. Na trhu je najdeme ve dvou kvalitách:
KVH hranoly se nejčastěji vyrábějí ze smrkového dřeva. Následně jsou uměle sušeny, přičemž jejich vlhkost by neměla překročit hranici 18 %. Cíl je 15 % a představuje ideální míru vlhkosti dřeva, které se používá v konstrukcích dřevostaveb, pergol či střech rodinných domů.
A nyní přichází nejkrásnější část. Dřevo je ohoblováno na přesný rozměr a na řadu přijde finální úprava. Všechny kazy a nedostatky se musí odstranit, aby hranol odpovídal předepsané normě. Výsledná podoba pak závisí na určené kvalitě, zda se jedná o pohledovou či nepohledovou variantu.
V případě, že si objednáme hranol o větší délce, je nutné na konec každého kusu vyfrézovat zubové spoje. Do nich se následně nanese lepidlo a jednotlivé hranoly se spojí do jednoho. V rozměru nejsme prakticky omezeni, nejčastěji se však uvádí maximální délka 13 metrů. Delší hranoly je téměř nemožné přepravit.
Z našeho popisu vám musí být jasné základní výhody KVH hranolů. Těmi například jsou: