Ano, lze. Je tu však řada podmínek. Ty je třeba znát, protože s každou neúspěšnou návštěvou banky se zhoršuje vaše bonita.
Chata musí mít evidenční či popisné číslo. Jaký je mezi nimi rozdíl? Evidenčním číslem se značí stavby dočasné nebo takové, které nejsou určeny k trvalému bydlení. Mezi nimi například chalupy a chaty. Naproti tomu popisné číslo je přidělováno domům, a to až po kolaudačním řízení.
Zda chalupa či chata disponuje jedním z těchto čísel zjistíte snadno v katastru nemovitostí.
Dle zkušeností jsou banky ve financování rekreačních staveb spíše shovívavé. Prvním krokem musí být výběr správného hypotečního poradce. Málo lidí si uvědomuje, že pokud zajdou na blind do nejbližší banky a ta jim hypotéku nepřidělí, zapíše se to do bankovního registru. Sníží se bonita a šance na úspěch v jiné finanční instituci.
Jen odborník vám řekne, kde máte největší šanci hypoteční úvěr získat. Toto je především důležité v případě, že budete ručit danou nemovitostí. Ne každou banka přijme do zástavy. Co může situaci ztížit?
Často se uvádí, že chata či chalupa musí mít charakter trvalého bydlení, což z výše uvedených bodů již vyplývá.
Pokud se již radujete, že vaše chata vše splňuje, nejásejte předčasně. Úvěr nejspíš dostanete, ovšem otázkou je jeho výše. Statistiky říkají, že banky nejčastěji vyplatí 70 % odhadované hodnoty, a to za předpokladu. Pokud se nemovitost nachází v prémiové lokalitě a budete mít štěstí, můžete dosáhnout na 80 %. Vždy tak mějte připraveno 20–30 % vlastních zdrojů.
V případě, že se rozhodnete pro menší glampingovou chatu, s cenou nižší než 300 000 Kč, hypoteční úvěr nedostanete. Tato situace se da řešit běžným spotřebitelským úvěrem.
Přejeme hodně štěstí při vyřizování úvěru. V případě zájmu nás můžete kontaktovat a rádi vám pomůžeme.